Haccın Çeşitleri; İfrad Haccı, Temettü Haccı, Kıran Haccı’dır.

Temettü Haccı için İhrama Girilmesi; Zilhiccenin 8.günü kuşluk vaktinde bulunduğunuz yerden hac için ihrama girmelisiniz. Eğer ki imkanınız var ise kesinlikle ihram elbisesini gusül abdesti alarak giyiniz. Ardından Lebbeyke hacca. Lebbeyke Allahumme lebbeyk. Lebbeyke lâ şeriyke leke lebbeyk. İnne’l-Hamde ve’n-Ni’mete leke ve’l-Mülke lâ şeriyke lek” diye telbiye getirmelisiniz.

Arafat’ta Vakfe

Arafat’a ulaştığınız zaman öğle ve ikindi namazlarını iki rekat olarak cemi takdim ile kılıp güneş batıncaya kadar burada kalınız. Cemi Takdimi Öğle Namazı Vaktinde Kılmalısınız.

Bu arada kıbleye dönerek bolca dua ve zikir yapınız.

Müzdelife’ye Dönüş

Güneş battık dan daha sonra Arafat’tan müzdelifeye doğru hareket etmelisiniz. Akşam ve yatsız namazını Cem-i tehir ile yatsı namazı vaktinde kılmalı ve sabah namazını müzdelife’de kıldıktan daha sonra güneş doğana kadar bolca zikir ve dua edilir.

Şeytan Taşlama

Güneş’in doğuşu yaklaştığı andan itibaren Müzdelife’den Mina’ya doğru harekete geçiniz. Mina’ya geldiğiniz vakit bu işlemleri yapınız; Mekke’ye en yakın olan Akabe cemresine, peş peşe olmak üzere her atışta tekbir getirmek şartı ile yedi adet taş atınız.

Kurban

Türkiye’de toplanmakta olan paralar İslam bankasına gönderilmektedir. En sağlıklı kurban kesimi, İslam bankası ile yapılan kesimdir.

Tıraş ya da Saçları Kısaltmak

Peygamber Efendimiz; “Allah saçlarını ustura ile kesenlere rahmet eylesin, rahmet eylesin, rahmet eylesin” diyerek dua ederdi. Dördüncü defa kısaltarak tıraş olanlara da dua ediyor. Hanımlar saçların ucundan parmak boğumuna kadar keserek ihramdan çıkmış olurlar. Bu üç işlem; taş atma, kurban kesme ve tıraş olma sırası ile yapıldıktan sonra eşi ile cinsel ilişkiye girme haricinde tüm ihram yasakları kalmış olur. Böylece birinci ihramdan çıkılarak normal elbiselerinizi giyebilirsiniz.

Hac Tavafı

Mekke’ye giderek hac tavafı ve Safa ile Merve arasında hac Sa’yini eda etmeniz gerekmektedir. Böylelikle ikinci ihramdan da çıkmış olup cinsel ilişki dahil olmak üzere tüm ihram yasakları sona ermiş olacaktır.

Haccın Sa’yi

Burada iki rekat namaz kılındıktan sonra Safa tepesine çıkılır. Safa’dan başlayıp Merve’de sona eren ve yedi şavttan oluşan Sa’yi yapınız.

Bayram’ın 2. Ve 3. Günleri Şeytan Taşlama

Zilhiccenin 11. Ve 12ç günleri zeval vaktinden daha sonra Mekke’ye en uzak olan birinci cemreden başlayarak orta cemre ve Akabe cemresini taşlamalısınız. Her atışta tekbir getirmeniz gerekmekte olup bu üç cemreye ardı ardına yedişer taş atınız. Birinci ve orta cemreye taş atıldıktan daha sonra kıbleye yönelerek dua edilebilir ancak en büyük şeytan Akaba cemresine taş atıldıktan sonra orada bir an bile beklenmeden uzaklaşılmalıdır. Cemreleri zilhiccenin 11. Ve 12. Günleri zeval vaktinden önce taşlamak caiz değildir. İkinci ve üçüncü günlerde ise öğle namazından ikindi namazına kadardır.

Veda Tavafı

Hac’dan daha sonra Mekke’den ayrılık esnasında Kabe’yi tavaf etmelisiniz. Hayız ve nifaslı olan kadınların Tavaf yapması gerekmemektedir. Farz olan tavaftan daha sonra en son yapmış olduğunuz nafile tavaf, veda tavafı olarak sayılmaktadır.