Tavaf öncesi niyet getirilmelidir. Niyet şu şekilde edilebilir; “Allah’ım senin rızan için umre tavafı yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle

Hacerül Esved’in köşesinden başlanacak olan tavaf, yine aynı köşede sona erecektir. Bu şekilde Kabe’nin etrafında yedi kez dolaşmak gerek. Hacerül Esved’in köşesinden başlayarak tekrar aynı köşeye gelindiği vakit bir şavt olarak kabul edilir. Toplamda 7 şavt yapmanız gerekecektir. Tavaf, Hacer-ül Esved’de başlar, Hacer-ül Esved’de biter.  

Umre tavafının ilk üç şavtında Remel bulunuyor. Remel, kısa adımlar ile hafif koşar vaziyette omuzlar silkeleyerek çalımlıca yürümeye denmektedir. Erkekler Remel yapabilir, ancak hanımlar remel yapmazlar. Izdıba ile İhramlının Tavas esnasında sağ omuzlarını açmaları sünnettir. Tavafa başlarken ve her bir şavtta Hacer-ül Esved Bismillahi Allahü Ekber denilerek istilam edilmektedir. Bu sırada eğer izdiham yok ise ve başkalarına zarar verilmeyecek durumda ise Hacer-ül Esved öpülür.

Tavaf bittikten sonra Makam-i İbrahim’de iki rekat tavaf namazı kılınmalıdır. Birinci rekatta kafirun, ikinci rekatta ise İhlas sureleri okunmalıdır.

Daha sonra Kabe’nin kapısının bulunduğu yerde Mültezem duası okunur. Mültezemden daha sonra altınoluğun altında yer alan ve bir yay şeklinde duvarlar ile çevrili olan HATİM denilen bu yerde en az iki rekat namaz kılınmalıdır. Burası Kabe’nin içinden sayıldığı için kılının her namaz Kabe’nin içinde kılınmış gibi sayılır. Namaz kılındıktan daha sonra HATİM’de okunacak dua okunur.  Ardından bolca zemzem içilir, eğer mümkünse yeri ıslatmadan üzerimize ve bedenimize dökeriz. Sonra zemzem duası okunur. Tekbir, tehlil hamd ve salavat getirilerek sara tepesine çıkılarak Kabe’yi görecek bir yerde durulur. Daha sonra umre için niyet edilir.

Allah’ım senin rızan için Safa ile Merve arasında yedi şavt sayımı yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle.  Diyerek Sa’ya başlanır.

Daha sonra Safa tepesinden Merve tepesine doğru yürünür. Safa-Merve arasında bulunan iki yeşil direk arasına gelindiği zaman “Hervele” yapılmalıdır. Hervele, süratli ve canlı bir şekilde yürümeye denmektedir. Bunun nedeni Hz. Hacer validemizin hatırasını canlandırmak içindir. Hervele Sa’yın her şavtının sünnetidir. Kadınların hervele yapmamaları evladır.

Yedinci şavt Merve’de tamamlanınca Say duası okunur.  Say tamamlandıktan daha sonra erkekler saçlarını dipten tıraş ederler ya da kısaltırlar. Kadınlar ise saçlarından bir miktar keserler. Tıraş olduktan sonra İhramdan çıkılmış olunur. Daha sonra bir ikinci Umre için İhrama girilmedikçe tüm ihram yasakları kalmış olur. Bundan sonra umreci, Mekke’de bulunduğu süre içerisinde dilediği kadar tavaf yapar, kaza namazı kılar. Te’nim, Cürane, ya da diğer miktarlarda umre yapabilir. Umreci ya da hacı adaylarının Mekke ve Medine’de kerahat vakitlerinde nafile namaz kılmaları uygun değildir. Tavaf namazının kerahat vakti dışında kılınması daha uygundur.